Rozmowa z prof. Arturem Stojką, prezesem Polskiej Fundacji Apiterapii
Miód, który ciągle jest płynny, nie ma żadnych wartości leczniczych.
Jak rozpoznać dobry miód?
- Trzeba czytać etykiety na słoikach. Powinna tam być informacja, kiedy miód został rozlany. Jeśli trzy, cztery miesiące po tej dacie w miodzie nie ma nawet zalążku krupienia, czyli potocznie mówiąc, jeśli nie jest scukrzony, to znaczy, że był poddawany obróbce termicznej.
To źle?
- Oczywiście! Temperatura niszczy białko zawarte w miodzie i to, czym go pszczoła uszlachetniła, jest bezpowrotnie stracone. Taki miód nie ma już wartości leczniczych, jest zwykłym produktem spożywczym. Poza tym pod wpływem ciepła w miodzie wydziela się toksyczny wodorotlenek furfuralu. Śladowe ilości, ale jednak. Dlatego powinniśmy kupować miód wyłącznie w postaci krupca. Ludzie myślą, że scukrzony miód jest stary, a to przecież naturalna konserwacja.
Historia Koła
![]() |
Z miodem powinny się zaprzyjaźnić przede wszystkim osoby nadużywające kawy, papierosów i alkoholu, bowiem ta pięknie pachnąca słodycz ma właściwości odtruwające, doskonale regeneruje siły fizyczne i umysłowe. Wodny roztwór miodu zawiera biokatalizatory powodujące wzrost wartości hemoglobiny.
Nie bez powodu dawniej mówiono o ideale krainy pasterskiej, że jest mlekiem i miodem płynąca. Starożytni Grecy i Rzymianie – aczkolwiek nie posiedli wiedzy na temat pszczelej zoologii – doskonale rozwijali hodowlę tych skrzydlatych pracusiów, a miód służył im jako najpopularniejszy środek słodzący. Bo też w dalszym ciągu jest on najzdrowszym zamiennikiem cukru. Łącząc silne działanie antybakteryjne, uspokajające i wzmacniające, dostarcza organizmowi białka, żelaza, selenu, manganu, wszystkich witamin z grupy B, a także witaminy A, D, E i K.
Przedszkole Publiczne Nr 3 w Kolbuszowej było organizatorem podsumowania konkursu o zasięgu powiatowym pod nazwą "Ratujmy Pszczoły". W jednej z sal przedszkola z dziećmi, rodzicami i nauczycielami przedszkola spotkali się przedstawiciele Rejonowego Koła Pszczelarzy w Kolbuszowej oraz Burmistrz Kolbuszowej i Przewodniczący Rady Miejskiej. Uczestnikom spotkania zaprezentowano sprzęt i ubiór pszczelarza a na stołach różne rodzaje miodów odmianowych do degustacji zebranych.
Majówka 2021